Możliwości wykorzystania
Szycie klamrami, określane także jako oprawa zeszytowa lub łączenie zszywkami, to szybka i niedroga technologia oprawy, w której do łączenia wykorzystywane są druciane zszywki. Szycie klamrami daje stabilne i trwałe połączenie oraz dostępne jest dla wielu produktów i formatów papieru. Szczególnie często stosowane jest w przypadku prospektów reklamowych, broszur, kart napojów i potraw oraz czasopism. Zszyte w ten sposób produkty poligraficzne o niewielkiej ilości stron łatwo się otwierają na płasko, co nie jest możliwe w przypadku klejenia. Wydruk jest widoczny aż do miejsca łączenia, co jest ważne przede wszystkim w przypadku kart menu. Szycie klamrami zalecane jest przede wszystkim dla produktów poligraficznych o niewielkiej ilości stron, gdyż ten rodzaj oprawy możliwy jest już od ośmiu stron. W przypadku publikacji o dużej ilości stron szycie klamrami szybko przestaje zdawać egzamin, gdyż nawet przy wyborze dłuższych zszywek tylko pewna określona liczba stron może zostać pewnie połączona. Ponadto przy dużej objętości publikacji może być utrudnione jej otwieranie. To dobrze widać na przykładzie gazetek z programem telewizyjnym: w środkowej części dają się dobrze otwierać, natomiast po otwarciu gazetki w okolicach 20 lub 80 strony ciężko ją ponownie zamknąć.
W przypadku szycia klamrami można też łączyć wiele różnych rodzajów papieru. I tak na przykład okładka publikacji może być wykonana z innego papieru niż jej środek. Także w środku publikacji można mieszać różne rodzaje (arkusze) papieru. Dzięki temu możliwe jest umieszczenie w produktach poligraficznych wkładek tematycznych lub formularzy zgłoszeniowych o mniejszym formacie. Bez problemu można także zastosować uszlachetniania. W przypadku okładki broszur dostępne są do wyboru różne rodzaje lakieru oraz folie celofanowe.
„Szycie klamrami to klasyk pośród możliwości oprawiania. Pewnie trzyma razem strony i sprawia, że produkt łatwo można otworzyć do czytania. Opcjonalne eurozszywki pomagają w archiwizacji publikacji. Dlatego szycie klamrami jest tak popularne w przypadku broszur, czasopism lub prospektów reklamowych”.
Nasze szycie klamrami w szczególe
Proces produkcyjny
W przypadku szycia klamrami wiele włożonych jeden w drugi arkuszy drukarskich jest łączonych podczas jednej operacji. Połączenie odbywa się za pomocą zszywek drucianych umieszczanych w falcu grzbietowym. Falcem grzbietom oznacza się miejsce, w której łamane (zaginane) są arkusze drukarskie, aby powstał produkt z podwójnymi stronami. Podczas łączenia maszyna przeszywa drutem nierdzewnym ułożone arkusze drukarskie i następnie zagina jego końcówki. W ten sposób otrzymujemy mocne i trwałe połączenie zszywki z produktem poligraficznym.
Końcówki zszywek znajdują się wewnątrz złożonego produktu poligraficznego. Długość drutu zszywki zależy od ilości stron oraz grubości papieru w produkcie. Im grubsza publikacja, tym dłuższa jest zastosowana zszywka. Z reguły wystarczą dwie zszywki, aby pewnie połączyć arkusze papieru. W przypadku bardzo dużych formatów konieczne jest zastosowanie nawet czterech zszywek. Po zszyciu produkt (z reguły) jest jeszcze docinany po trzech stronach.
Opcja z eurozszywkami
Szycie eurozszywkami, które określane są także jako zszywki oczkowe, to wariant szycia klamrami, dzięki któremu możliwe jest umieszczenie publikacji w segregatorze i archiwizacja. Dzięki specjalnym oczkom wysuniętym na zewnątrz można umieścić produkt w segregatorze, bez konieczności robienia w nim dziurek. Eurozszywki oferujemy jako opcję dla wielu produktów łączonych zszywkami.
Na co zwrócić uwagę w przypadku szycia klamrami
Stosunek gramatury do objętości
W przypadku szycia klamrami możemy w ten sposób oprawić papier o gramaturze do 350 g/m². Ważne jest jednak: im wyższa gramatura i wolumen papieru, tym mniej stron jest możliwych. Dla porównania: w przypadku produktów poligraficznych z papieru kredowego 250 g/m² możliwe jest połączenie maksymalnie 40 stron wkładu, natomiast przy zastosowaniu papieru kredowego o gramaturze 90 g/m² połączyć można aż 128 stron. Liczba stron musi być zawsze podzielna przez cztery. Za pomocą zszywek i eurozszywek nie można oprawiać pojedynczych stron.
Układanie w stosy produktów szytych klamrami
Po zszyciu produktu za pomocą zszywek powstaje charakterystyczne zgrubienie przy grzbiecie. Krawędź, przy której wykonano szycie, jest zawsze grubsza niż strona przeciwna. To sprawia, że trudno jest okładać w stosy produkty szyte klamrami.
Przesunięcie grzbietowe w przypadku produktów szytych klamrami
W wyniku umieszczania złożonych arkuszy drukarskich jeden w drugim występuje tak zwany efekt schodów po drugiej stronie grzbietu. Wewnętrzne strony publikacji wystają też bardziej niż zewnętrzne. Podczas końcowej docinki produkt jest docinany do jednolitej długości, a zjawisko schodów niwelowane. To oznacza, że strony środkowe są krótsze, niż zewnętrzne. Mowa jest wtedy o tzw. przesunięciu grzbietowym.
Podczas tworzenia plików do druku należy uwzględnić przesunięcie grzbietowe, gdyż w innym przypadku obiekty przy krawędzi zostaną obcięte. Przesunięcie grzbietowe można obliczyć za pomocą następującego wzoru: przesunięcie grzbietowe = liczba stron środkowych: 4 x gramatura papieru: 1000
Dalsze informacje na temat obliczenia przesunięcia grzbietowego dla broszur znajdziesz w naszym FAQ.
Wskazówki dotyczące projektu
Przesłanie danych do druku
Zwracamy uwagę, że liczba stron produktów szytych klamrami musi być zawsze podzielna przez cztery, gdyż tylko podwójne strony mogą zostać złożone i zszyte.
Impozycjonowanie
My przejmujemy impozycjonowanie wewnętrznych stron Twojego produktu poligraficznego. To oznacza, że my rozmieszczamy i porządkujemy pojedyncze strony katalogów, broszur i innych produktów na arkuszu drukarskim. Dlatego w swoim pliku do druku ustaw strony jako pojedyncze, a nie podwójne lub eksportuj je jako kolejne pojedyncze strony do pliku PDF, gdy podczas projektowania ustawiłeś je jako podwójne.
Okładka
W przypadku broszur o sześciostronicowej okładce (czyli broszur z klapką z przodu i z tyłu) okładka musi zostać nam przesłana jako osoby plik do druku.
Unikać motywów rozciągniętych na kolejne strony
Należy unikać motywów, które rozciągają się na leżące koło siebie strony, gdyż w przypadku szycia klamrami nie można zagwarantować idealnego spasowania arkuszy (a przy tym motywu druku). Należy liczyć się z tolerancją rzędu 1,0 do 2,0 mm.
Alternatywy do szycia klamrami
W zależności od właściwości oraz wymogów odnośnie produktów poligraficznych zmienia się stosowany rodzaj łączenia. Szycie klamrami to dobry wybór w przypadku broszur, kart menu, prospektów reklamowych oraz cieńszych czasopism i katalogów. W zależności od przeznaczenia oraz objętości produktów poligraficznych inny rodzaj łączenia może mieć zalety lub wady. Poniżej wymieniamy kilka przykładów:
- Klejenie jest szczególnie popularne w przypadku produkcji katalogów i magazynów oraz grubszych czasopism i broszur, gdyż nadaje się także bardzo dobrze do produktów poligraficznych o większej liczbie stron.
- Szczególnie eleganckie i trwałe jest szycie nićmi. Ponadto można tym sposobem łączyć bardzo duże ilości kartek i zwykle jest on stosowany do druku książek oraz eleganckich magazynów i broszur.
- Do materiałów szkoleniowych nadają się przede wszystkim rodzaje oprawy gwarantujące możliwość łatwego otwierania publikacji, np. łączenie na spirali. Spiralą można też spajać prace domowe, magisterskie i licencjackie.