Możliwości wykorzystania
Produkty poligraficzne łączone pierścieniami Wire-O lub spiralą są szczególnie długowieczne. Ponieważ kartki – jak już sama nazwa wskazuje – połączone są za pomocą spirali z drutu lub tworzywa sztucznego, dzięki swojej wytrzymałości idealnie nadają się do intensywnego używania na co dzień. W ten sposób można połączyć ze sobą różne materiały i gramatury papieru w różnych formatach, uzyskując zawsze wysokogatunkową i praktyczną oprawę. Spiralowanie wykorzystywane jest nie tylko do poręcznych bloków, ale także do eleganckich broszur z prezentacją firmy, informacyjnych katalogów, cenników i raportów rocznych. Spirale są stosowane także do wzorników, aby zaprezentować różne materiały i gatunki papieru.
Zalety spirali widoczne są dobrze w przypadku materiałów seminaryjnych i szkoleniowych oraz prezentacji i dokumentacji do wykorzystania na targach. Produkty można mianowicie otworzyć w całości, a nawet obrócić stronę o 360 stopni do tyłu, przez co łatwo jest zrobić odręczne notatki. Nie powstają zagięcia, a pojedyncze kartki nie odrywają się. Podobnie jest z zastosowaniem spirali w gastronomii: karty menu wykładane w restauracjach i barach są intensywnie używane i dlatego chętnie produkowane z łączeniem spiralą lub Wire-O. Także w przypadku terminarzy oraz klasycznych kalendarzy ściennych i biurkowych – kwadratowych, pionowych lub poprzecznych – stosowane jest łączenie spiralą. Znanym, klasycznym przykładem na użycie spirali jako oprawy są atlasy samochodowe.
„Znanym przykładem łączenia spiralą są praktyczne kalendarze jednodzielne. W tym przypadku pojedyncze karty muszą być obracane kompletnie o 360 stopni do tyłu. Poza tym łączenie spiralą jest bardzo trwałe. Nawet gdy kalendarz jest używany codziennie, pojedyncze kartki nie odrywają się, chyba że zostaną celowo wyrwane”.
Nasze spiralowanie w szczególe
Proces produkcyjny
Łączenie spiralą zalicza się wysokogatunkowych rodzajów oprawy, gdyż potrzeba wykonać kilka kroków, aby połączyć luźne kartki w trwały produkt poligraficzny. W odróżnieniu od szycia nićmi i klamrami łączone są tutaj pojedyncze a nie podwójne strony. Oznacza to, że liczba stron finalnego produktu nie musi być podzielna przez cztery. To upraszcza także przygotowanie plików do druku. Jednakże jest kilka zasad: Im więcej stron, tym większy nakład pracy przy produkcji.
Przednie i tylne strony pojedynczych kartek są zadrukowywane zgodnie z życzeniem i układane w odpowiedniej kolejności. Na koniec blok kartek jest dziurkowany względnie sztancowany po jednej stronie. Przez to dziurkowanie tracimy wprawdzie pewną powierzchnię użytkową strony, za to publikacja łączona spiralą daje się łatwo kartkować i jest bardzo wytrzymała. Zasadniczo pojedyncze kartki się nie odrywają, chyba że zostają celowo wyrwane. Przedziurkowane strony są łączone za pomocą spirali z metalu lub tworzywa sztucznego. My wykorzystujemy spirale z metalu, które dostępne są w kolorze czarnym, białym i srebrnym. Rozróżnia się między prostym łączeniem spiralą i jeszcze bardziej stabilnym pierścieniem Wire-O, który standardowo wykorzystujemy w naszej produkcji.
Pierścienie Wire-O
W przypadku oprawy Wire-O chodzi o specjalny rodzaj połączenia pierścieniem. Na początku formowany jest podwójny metalowy drut i jako półokrągły element wsuwany przez otwór w papierze, a na koniec zaciskany, uzyskując kształt pierścienia. Ponieważ w tym rozwiązaniu nie powstaje prawdziwa spirala o lekkiej wypukłości, nie dochodzi do przesunięcia kartek podczas kartkowania i otwierania produktu. Połączenie jest bardzo stabilne, ale późniejsze dołożenie pojedynczych kartek nie jest już możliwe.
Zwykłe łączenie spiralą
Przy wykonywaniu tego połączenia prosty drut jest przeplatany przez otwory i na końcach zaginany. W odróżnieniu od połączenia Wire-O możliwe jest późniejsze dołożenie pojedynczych stron. Przy tym rodzaju połączenia powstaje lekka wypukłość i po otwarciu publikacji widoczne jest lekkie przesunięcie kartek.
Materiały i objętość
Spirala utrzymuje zasadniczo nie tylko papier, ale także różne materiały razem. Jest to szczególnie praktyczne w przypadku różnych wzorników: dzięki spirali w odpowiednich maszynach można połączyć ze sobą różne materiały, także takie, które trudno jest skleić ze sobą, np. materiał i folię.
Stosowane są różne spirale w zależności od tego, jakie materiały i gramatury papieru są używane i jaką objętość ma publikacja. Im więcej stron lub im grubszy materiał, tym większa jest spirala. Zasadniczo użycie spirali możliwe jest już od czterech kartek, a więc ośmiu stron. W naszej drukarni produkujemy publikacje z łączeniem Wire-O do objętości 50 kartek, a więc 100 stron.
Na co zwrócić uwagę w przypadku spiralowania
Powierzchnia użytkowa i odstęp bezpieczeństwa
Produkty poligraficzne, które łączone są za pomocą spirali lub Wire-O, dysponują mniejszą powierzchnią użytkową, niż produkty łączone w inny sposób. Gdyż na sztancowanie oraz drut potrzeba jest więcej miejsca, niż w przypadku zszywek, nici lub kleju. Ważne informacje, grafiki lub zdjęcia nie powinny być więc umieszczane przy krawędzi łączenia. Elementy te należy umieścić w bezpiecznej odległości 8 mm od formatu końcowego krawędzi, przy której kartki są łączone. Dla pozostałych krawędzi wystarczy, gdy są one umieszczone 4 mm od formatu końcowego.
Motywy rozciągnięte na kolejne strony
Uwzględnij przy projektowaniu, że w przypadku łączenia spiralą motywy rozciągnięte na kolejne strony nie mogą zostać odwzorowane. Przez umieszczenie drutu i otworów powstaje odstęp między pojedynczymi stronami.
Układanie w stosy
Krawędź publikacji łączonej spiralą jest zawsze nieco wyższa i grubsza niż krawędź znajdująca się po drugiej stronie. Przez tą nierówność produkty nie mogą bezpośrednio układane na sobie. Jeśli jednak produkty układane są naprzemiennie, można je dobrze układać w stosy.
Alternatywy do spiralowania
Łączenie spiralą nadaje się dobrze idealnie do produktów, które mają być użytkowane przez długi czas. Jest to szczególnie praktyczne i dobre rozwiązanie na produkty, które powinny być całkowicie otwierane, np. notatniki, materiały szkoleniowe lub wzorniki. W zależności od przeznaczenia oraz objętości produktów poligraficznych inny rodzaj łączenia może mieć zalety lub wady. Poniżej wymieniamy kilka przykładów:
- Klejenie jest szczególnie popularne w przypadku produkcji katalogów i magazynów oraz grubszych czasopism i broszur, gdyż nadaje się także bardzo dobrze do produktów poligraficznych o większej liczbie stron.
- W przypadku produktów reklamowych, broszur lub czasopism o małej ilości stron lepszym rozwiązaniem jest szycie klamrami lub szycie zeszytowe. Na życzenie zamiast zszywek możliwe jest zamówienie eurozszywek, które umożliwiają wpięcie publikacji do segregatora.
- Szczególnie eleganckie i trwałe jest szycie nićmi. Ponadto można tym sposobem łączyć bardzo duże ilości kartek i zwykle jest on stosowany do druku książek oraz eleganckich magazynów i broszur.