Możliwości wykorzystania
Szycie nićmi to klasyk pośród rozwiązań introligatorskich, który daje wiele korzyści. Dzięki stałemu połączeniu stron wyprodukowane w ten sposób produkty poligraficzne są bardzo trwałe i długowieczne. Ta wysokogatunkowa technologia pozwala także na otwarcie na płasko wydrukowanych produktów. W przypadku artykułów łączonych za pomocą kleju może się zdarzyć, że po całkowitym otwarciu publikacji klej zostanie uszkodzony, a pojedyncze strony mogą się oderwać. Szycie nićmi jest dlatego chętnie stosowane w przypadku eleganckich książek w twardej oprawie, np. albumów ze zdjęciami, książek kucharskich czy też publikacji naukowych. Także beletrystyka, powieści, literatura dla dzieci i młodzieży, leksykony oraz komiksy często przybierają postać książek szytych nićmi z twardą obwolutą. Szycie nićmi gwarantuje także, że nawet podczas intensywnego korzystania z książki wszystkie strony pozostaną na swoim miejscu.
Produkty szyte nićmi wyglądają ponadto elegancko i wartościowo. Właśnie ta cecha optyczna ma znaczenie w przypadku magazynów i katalogów, które powinny mieć wysokogatunkowy wygląd. Także wiele notesów jest zszywanych nićmi i oprawianych w twardą okładkę, przez co wyglądają elegancko i są bardziej trwałe. Szycie nićmi to zawsze dobry wybór wtedy, gdy dzieło ma wywoływać specjalne wrażenie oraz gdy ważne są trwałość i wytrzymałość.
„Szycie nićmi przekonuje swoją wysoką jakością. Ta technologia introligatorska ma nie tylko elegancki wygląd, ale gwarantuje także dobre wiązanie pojedynczych stron przez wiele, wiele lat. Z tego powodu nasi klienci wybierają je przede wszystkim do produkcji eleganckich produktów poligraficznych, które są często czytane lub przeglądane – np. publikacji naukowych, ekskluzywnych katalogów produktowych czy magazynów ilustrowanych.
Nasze szycie nićmi w szczególe
Proces produkcyjny
W porównaniu do innych technologii łączenia szycie nićmi wymaga większych nakładów pracy i jest przez to droższe, jednocześnie jednak jest najbardziej wytrzymałe i ma najbardziej elegancki wygląd.
Aby połączyć pojedyncze strony publikacji, są one w połowie składane, umieszczane jedna w drugiej w odpowiedniej kolejności i zszywane. Jednakże nie jak przypadku broszur, gdzie wszystkie strony są zszywane razem, tutaj strony łączone są w pojedyncze bloki, czyli zeszyty. Z reguły w ten sposób składane i zszywane są ze sobą cztery arkusze drukarskie. W wyniku tej operacji uzyskujemy 16 stron, które łączone są w zeszyt. Gotowe warstwy, czyli zeszyty, układane są w publikację i następnie zszywane ze sobą na grzbiecie. Przez to powstaje charakterystyczne wiązanie, które przebiega w poprzek grzbietu i gwarantuje stabilne i trwałe połączenie poszczególnych stron.
W przypadku katalogów i magazynów grzbiet publikacji w kolejnym kroku jest oklejany i dokładana jest okładka. Następne trzy otwarte krawędzie są docinane, aby wyrównać brzegi. Zastosowany klej jest odporny na wysokie i niskie temperatury oraz na zaginanie i rozciąganie. Klej dodatkowo ułatwia otwieranie szytych produktów.
W przypadku książek szytych nićmi dodatkowo do sklejenia bloku stosuje się lamówkę (pasek tkaniny) na grzebiecie, która gwarantuje większą stabilność produktu. Wysokogatunkowe produkty poligraficzne mają jeszcze dodatkowo białe wyklejki na początku i końcu, czy podwójne strony, które łączą okładkę z częścią środkową, czyli wkładem. Wyklejki przyklejane są do bloku książki i okładki. Połączenie bloku książki z okładką w gwarze introligatorskiej nazywane jest „ożenkiem”.
Na co zwrócić uwagę w przypadku szycia nićmi
Stosunek gramatury do nakładu pracy przy produkcie
W przypadku szycia nićmi możemy w ten sposób oprawić papier o gramaturze do 200 g/m². Ważne jest jednak: im wyższa gramatura papieru i objętość papieru, tym mniej arkuszy można ze sobą połączyć w jednym zeszycie i tym wyższe są nakłady pracy oraz cena zszywanych nićmi produktów. W przypadku katalogu na papierze o gramaturze 250 g/m² możliwe jest tylko połączenie klejone, bez szycia.
Wskazówki dotyczące projektu
Przesłanie danych do druku
Liczba stron produktu szytego nićmi musi być zawsze podzielna przez cztery, gdyż tylko podwójne strony jako arkusze mogą być wkładane jedna w drugą i zszywane jako bloki.
Impozycjonowanie
My przejmujemy impozycjonowanie wewnętrznych stron Twojego produktu poligraficznego. To oznacza, że my rozmieszczamy i porządkujemy pojedyncze strony katalogów, broszur i innych produktów na arkuszu drukarskim. Dlatego w swoim pliku do druku ustaw strony jako pojedyncze, a nie podwójne lub eksportuj je jako kolejne pojedyncze strony do pliku PDF, gdy podczas projektowania ustawiłeś je jako podwójne.
Okładka
W przypadku katalogów o sześciostronicowej okładce (czyli z klapką z przodu i z tyłu) okładka musi zostać nam przesłana jako osoby plik do druku. Ponadto strona okładki, na której znajduje się klapka, musi zostać przygotowana o 2 mm krótsza niż format zamknięty.
Unikać motywów rozciągniętych na kolejne strony
Należy unikać motywów, które rozciągają się na leżące koło siebie strony, gdyż w przypadku szycia nićmi nie można zagwarantować idealnego spasowania arkuszy (a przy tym motywu druku). Należy liczyć się z tolerancją rzędu 1 do 2 mm.
Alternatywny do szycia nićmi
W zależności od właściwości oraz wymogów odnośnie produktów poligraficznych zmienia się stosowany rodzaj łączenia. Szycie nićmi przeznaczone jest przede wszystkim dla produktów o dużej zawartości stron. To połączenie jest stabilne, jednakże bardziej czasochłonne w obróbce oraz droższe. W zależności od przeznaczenia oraz objętości produktów poligraficznych inny rodzaj łączenia może mieć zalety lub wady. Poniżej wymieniamy kilka przykładów:
- Klejenie jest szczególnie popularne w przypadku produkcji katalogów i magazynów oraz grubszych czasopism i broszur, gdyż nadaje się także do produktów poligraficznych o większej liczbie stron.
- W przypadku produktów reklamowych, broszur lub czasopism o małej ilości stron lepszym rozwiązaniem jest szycie klamrami (zszywkami) lub szycie zeszytowe. Na życzenie zamiast zszywek możliwe jest zamówienie eurozszywek, które umożliwiają wpięcie publikacji do segregatora.
Oferujemy szycie nićmi dla następujących produktów:
Aby zamówić katalogi szyte nićmi zamiast standardowych, klejonych, wybierz na stronie produktu w opcjach dodatkowych jako łączenie punkt „Szycie nićmi”.