Możliwości wykorzystania
Klejenie bloków czy też klejenie blokowe już w swojej nazwie wskazuje na klasyczne możliwości stosowania do różnych bloczków. Jego najważniejsza cecha: zawartość bloków dobrze trzyma się razem, ale w razie potrzeby łatwo jest oderwać pojedyncze karteczki od bloku. Ponieważ ten rodzaj oprawy nadaje się do prawie wszystkich formatów papieru, można go stosować zarówno do małych notesów jak i do bloczków do pisania w dowolnych formatach oraz do dużych podkładek na biurko. Także bloczki z receptami lub do gastronomii są w ten sposób klejone. Wymienione produkty łączy nie tylko ten sam rodzaj oprawy: można po nich pisać, dlatego w przypadku klejenia bloków z reguły wykorzystywane są papiery niepowlekane (takie jak papier offsetowy lub z recyklingu). Na odwrocie tych produktów umieszczany jest często stabilny karton, aby można było po nich pisać bez konieczności umieszczania ich na stabilnym podłożu (np. na stole).
Szczególnym przypadkiem pośród artykułów klejonych blokowo są druki samokopiujące. Mimo postępującej digitalizacji są one jeszcze cały czas używane na przykład w gastronomii, hotelarstwie lub handlu detalicznym i marketach budowlanych. Dzięki nim możliwe jest szybkie pokwitowanie odbioru towaru i udokumentowanie różnych procesów w biznesie. Druki samokopiujące są często kolejno numerowane oraz dziurkowane do łatwiejszej archiwizacji. Aby możliwe było uzyskanie dodatkowej kopii, stosowane są papiery SD, posiadające mikrokapsułki z pigmentem, które pękają, gdy tylko naciśnie się długopisem na papier.
Klejenie bloku stosowane jest też często w przypadku biletów wstępu, kuponów lub bonów. Zalety tego rozwiązania są jasne: klejenie blokowe trzyma wszystko razem, a pojedyncze karteczki można łatwo i szybko oderwać od bloku.
Nasze klejenie bloku w szczególe
Proces produkcyjny
Klejenie bloku do prosta technologia klejenia, podczas której stosowany jest zimny klej o niskiej przyczepności. W produkcji przemysłowej jest on nanoszony za pomocą dysz lub szczotek. Możliwe jest także ręczne nałożenie warstwy kleju przy pomocy pędzla. Gdy wszystkie kartki są identyczne, odpada układanie. Wtedy podczas obróbki wykończeniowej zadrukowany blok papieru jest ekstrahowany do odpowiedniej liczby karteczek. Następnie karteczki są sprasowywane i klejone na powstałym w ten sposób grzbiecie do formy bloku. Klej można przy tym nałożyć na wszystkie cztery boki. W przypadku produktów, gdzie ważna jest możliwość szybkiego oderwania pojedynczych karteczek, klejenie odbywa się z reguły na jednym z krótszych bloków.
Tak powstałe bloki są z reguły docinane z czterech stron. Możliwe jest jednak także docięcie tylko tej krawędzi, na której umieszczany jest klej – w takim przypadku pozostałe krawędzie docinane są po sklejeniu. Jeśli karteczki są przeznaczone do wpinania do segregatorów i archiwizowania, ma jeszcze miejsce dziurkowanie.
Okładka umieszczona na grzebiecie bloku nie jest niezbędna. Opcjonalnie umieszczany jest w niektórych przypadkach szary karton, który nadaje całemu produktowi większą sztywność. Do ochrony bloków można z przodu umieścić indywidualnie zaprojektowaną kartę tytułową.
Na co zwrócić uwagę w przypadku klejenia blokowego
Stosować rodzaje papieru, po których można pisać
Papier offsetowy oraz z recyklingu nadają się do tego szczególnie, gdyż gwarantują najlepszą przyczepność klejenia. Ponadto można po nich pisać za pomocą wszystkich dostępnych przyborów do pisania. W przypadku stosowania papieru powlekanego lub bardzo sztywnego, pogorszeniu ulega trwałość klejenia, a pojedyncze karteczki mogą przedwcześnie odrywać się od bloku.
Jeśli karteczki mają być zapisywane za pomocą pióra, nie należy stosować lakieru. Lakier zamyka mianowicie strukturę powierzchniową papieru, a atrament nie może przeniknąć do materiału i się rozmazuje.
Gramatura papieru
Wysoka gramatura papieru zwiększa ryzyko wcześniejszego odrywania się karteczek, gdyż klej wystawiony jest na większe obciążenia. Dlatego w przypadku podkładek na biurko, notatników i bloczków do pisania zalecamy papier o maksymalnej gramaturze 120 g/m². Zbyt wiele kartek powoduje ten sam efekt i ryzyko odpadania karteczek. Blok jest zbyt ciężki i klej może pękać. Dlatego oferujemy klejone produkty o zawartości maksymalnie 100 stron. Technicznie możliwe jest sklejenie większej ilości stron, jednakże należy wtedy wybrać niższą gramaturę papieru. W przypadku druków samokopiujących możliwe jest sklejenie 50 zestawów po trzy karteczki samokopiujące, co daje ostatecznie 150 kartek w bloku. Jednak stosowany papier ma gramaturę tylko od 60 do 90 g/m².
Alternatywy do klejenia blokowego
Stosowany rodzaj klejenia zależny jest od wymogów dotyczących Twojego produktu poligraficznego. Klejenie bloku jest idealne w przypadku produktów, w których pojedyncze strony mają być łatwo od siebie odrywane. To mogą być bloczki, druki samokopiujące i podkładki na biurko. W zależności od przeznaczenia oraz objętości produktów poligraficznych inny rodzaj łączenia może mieć zalety lub wady. Poniżej wymieniamy kilka przykładów:
- Gdy chcesz drukować bloczki do pisania do dłuższego stosowania, zalecamy łączenie spiralą. Pojedyncze strony łatwo jest oderwać, ale pozostałe karteczki dobrze się trzymają razem. Spiralowanie nadaje się także do często używanych materiałów szkoleniowych i podręczników.
- W przypadku prospektów reklamowych drukowanych w wysokich nakładach i dodatków do gazet o niewielu stronach lepsze jest falcowanie z klejeniem. Uzyskane w tym procesie połączenie jest niedrogie i nadaje się szczególnie do produktów, które nie muszą mieć dużej trwałości.
- Klejenie jest szczególnie popularne w przypadku produkcji katalogów i magazynów oraz grubszych czasopism i broszur, gdyż nadaje się także do produktów poligraficznych o większej liczbie stron.