A
Arkusz drukarski
Arkusz papieru, który jest zadrukowywany przez maszynę drukarską. Oprócz produktu drukowanego są na nim umieszczone także znaczniki do dalszej obróbki.
C
CMYK
CMYK oznacza przestrzeń barw, według której można określić wartości kolorów. Poszczególne litery oznaczają cyan, magenta, yellow (żółty) i key (czarny). W wyniku mieszania tych czterech kolorów można uzyskać dowolny inny kolor.
D
Dodatek na spad
Spad oznacza krawędź, która wychodzi poza format końcowy produktu poligraficznego. Służy on jako strefa bezpieczeństwa i jest usuwany przez obcinarkę po zakończeniu drukowania.
Druk błyskawiczny
Opcja dodatkowa pozwalająca na skrócenie czasu produkcji Twojego artykułu. W tej opcji rozpoczniemy produkcję Twojego zlecenia już w dniu zamówienia. Warunek: płatność oraz dane do druku muszą wpłynąć w całości w terminie podanym na stronie produktu.
Druk cyfrowy
Druk cyfrowy to proces drukowania, w którym drukowany obraz jest przenoszony bezpośrednio przez maszynę drukarską bez użycia płyty drukarskiej, folii lub innego elementu statycznego. Takim systemem drukującym jest na przykład drukarka laserowa.
Druk offsetowy
W druku offsetowym drukowany obraz nie jest drukowany bezpośrednio na papierze, ale najpierw jest przenoszony pośrednio na płytę drukarską. Następnie wydrukowany obraz jest transferowany jako odwrócony na gumową płytę, skąd tusz jest nanoszony na papier jak realny i czytelny obraz wydruku. Dzięki temu uzyskuje się bardzo wysoką jakość wydruku.
Druk w czterech kolorach (pełny kolor)
Ta technologia druku jest standardowym systemem dla druku offsetowego i cyfrowego. Opiera się na trzech kolorach podstawowych cyjan, magenta i żółty (Yellow) oraz kolorze czarnym (Key). Każdy inny kolor może być symulowany przez mieszanie tych farb. W tym procesie kolory są bezpośrednio nakładane lub drukowane obok siebie w dużym zagęszczeniu.
E
Egzemplarz kontrolny
Egzemplarz kontrolny to wydruk próbny na papierze kredowym w technologii druku cyfrowego. Nie jest on zatem wiążący ani pod względem materiałowym, ani kolorystycznym i służy jedynie do sprawdzenia kolejności stron i zawartości.
Egzemplarz pokazowy
Egzemplarz pokazowy jest przykładem materiałowo-kolorystycznym Twojego zamówienia i odzwierciedla ostateczny rezultat druku.
F
Falcowanie z klejeniem
Falcowanie z klejeniem jest najczęściej używane w przypadku produkcji wysokich nakładów. W tej technologii zwykle wykorzystywany jest bardzo cienki papier, który jest klejony za pomocą kleju.
Folia celofanowa
Dzięki folii celofanowej produkty poligraficzne mogą zostać w szczególny sposób wykończone (uszlachetnione). Powierzchnia zadrukowanego materiału jest pokryta cienką warstwą folii. Dzięki temu zadrukowany produkt jest przyjemny w dotyku, zabezpieczony przed ścieraniem, a kolory są bardziej wyraziste. Folia celofanowa jest dostępna w wersji matowej lub błyszczącej.
Forma drukowa
Nośnik z informacjami do druku (tekst i obraz). Za pośrednictwem płyt drukarskich farby są nanoszone na arkusz drukarski. Płyty aluminiowe stosowane są w druku offsetowym.
G
Grafika rasterowa
Technika druku stosowana do przedstawiania półtonów. Kolory są nanoszone na papier w małych kropkach: im większy odstęp między nimi, tym więcej bieli papieru jest widoczne – i tym jaśniejszy dla oka widza wydaje się kolor, nawet jeśli kolor pojedynczej kropki półtonu nie zmienia się wcale.
Grafika wektorowa
Grafiki wektorowe bazują na liniach i kształtach geometrycznych, które w przypadku grawerowania wyznaczają trasę przebiegu lasera. W przypadku niektórych naszych produktów konieczne jest dostarczenie plików wektorowych.
Grubość grzbietu
Grubość grzbietu to szerokość grzbietu książki lub katalogu i jest obliczana na podstawie liczby stron części wewnętrznej i gramatury papieru.
Więcej informacji na temat grubości grzbietu w katalogach i grubości grzbietu w książkach
I
Impozycjonowanie
Impozycjonowanie oznacza ułożenie i ustawienie stron na arkuszu drukarskim. Po wydrukowaniu, złożeniu i zszyciu wydrukowanego produktu strony z treścią ułożone są w prawidłowej kolejności.
Inspekcja wstępna (preflight)
Export motywu druku jest symulowane za pomocą oprogramowania. Ma to na celu znalezienie i wyeliminowanie wszelkich błędów przed wydrukowaniem. Domyślnie sprawdza się na przykład, czy są widoczne wszystkie obrazy i czy wszystkie wymagane czcionki są aktywne.
K
Kierunek włókien papieru
Odnosi się do orientacji włókien papieru w arkuszu.
Kolor specjalny
Aby uzyskać kolor, który nie jest dostępny w przestrzeni barw CMYK, można skorzystać z palety kolorów specjalnych, np. Pantone lub HKS:
Kolory procesowe
Są (w przeciwieństwie do kolorów specjalnych) mieszane z kilku kolorów podczas druku – zazwyczaj z kolorów podstawowych cyjan, magenta, żółty i czarny (CMYK).
Kolorystyka
Wskazuje na to, czy przednia i tylna strona produktu będą zadrukowane w pełnym kolorze lub nawet w kolorze specjalnym. Dwustronny druk kolorowy oznaczony jest jako 4/4 (określenie to pochodzi od druku czterokolorowego). Przy kolorystyce 4/1 przednia strona jest drukowana w pełnym kolorze (za pomocą czterech kolorów procesowych), tył natomiast w jednym kolorze (czarnym).
L
Lakier UV
Na drukowany produkt nakładane są cząsteczki żywicy syntetycznej w postaci warstwy lakieru. Po naświetleniu promieniami UV powstaje pełna i pokrywającą całą powierzchnię powłoka. Dzięki temu wydrukowany produkt ma wspaniały wygląd i wysoką odporność na uszkodzenia.
Linia falcowania
Lorem ipsum
Tekst wypełniający, którego słowa nie mają żadnego znaczenia. Jest używany jako wypełniacz miejsca w układzie, aby dać wrażenie gotowego dokumentu.
M
Makulatura
Papier, który stał się bezużyteczny z powodu odrzucenia go w procesie drukowania lub błędnego wydruku.
N
Nasycenie kolorów
Opisuje jakość odcienia koloru. Czyli czy można go raczej przypisać do kolorów jasnych czy barw achromatycznych. Im wyższe nasycenie koloru, tym czystszy kolor i tym intensywniej go odbieramy. Przeciwieństwem wysokiego nasycenia kolorów jest tzw. odcień szarości lub matowość.
Nieprzezroczystość
Oznacza przeciwieństwo przejrzystości. Innymi słowy, brak przejrzystości.
O
Odstęp bezpieczeństwa
Margines bezpieczeństwa służy zapewnieniu, aby ważne informacje graficzne i tekstowe były w każdym przypadku czytelne na produkcie końcowym. Jeśli nie podano inaczej, należy je umieścić margines przynajmniej 4 mm od formatu końcowego.
P
Pantone
Kolory Pantone odnoszą się do systemu kolorów stosowanego na całym świecie przez amerykańską firmę Pantone LLC. Pantone Matching System (PMS) został zaprojektowany w celu uproszczenia komunikacji kolorystycznej. Każdy odcień ma swój numer i może być szczegółowo opisany (proporcje mieszania).
Perforacja
W przypadku niektórych produktów można umieścić poziomą lub pionową perforację, która umożliwia łatwe oderwanie fragmentu produktu.
Plik poglądowy
Plik PDF wskazujący na położenie sztancowania, perforacji lub numeracji. Plik ten musi być przesłany dodatkowo do pliku produkcyjnego (dane do druku). Informacje te mają charakter poglądowy i nie są drukowane.
Pokrycie farbą (wysycenie)
Maksymalne pokrycie farbą wskazuje sumę poszczególnych kanałów farby, które mogą być maksymalnie zastosowane w procesie drukowania, w zależności od czasu produkcji i papieru/zadrukowanego materiału. Zbyt niskie pokrycie farbą (nasycenie) prowadzi do tego, że kolor na produkcie poligraficznym w zależności od technologii druku i zadrukowanego materiału jest mało widoczny lub nierozpoznawalny.
Przesunięcie grzbietowe
Jeśli kilka kartek jest ułożonych jedna w drugiej i zszytych razem, to wewnętrzne strony produkty bardziej wystają na zewnątrz. Określane jest to jako efekt schodów lub przesunięcie grzbietowe. Dotyczy to na przykład broszur i katalogów o dużej liczbie stron.
Przezroczystości
Przezroczystość powstaje, gdy w programie graficznym redukujesz siłę krycia obiektów lub dodajesz efekt cieniowania: Elementy widoczne są jako przezroczyste.
Przygotowanie do druku
Etap przygotowania do druku poprzedza właściwy druk. Tu przygotowuje się dane do druku, umieszcza strony na arkuszu drukarskim (impozycja) i tworzy formę drukową.
R
Rodzaj składania (falcowania)
Falcowanie to proces składania produktów drukowanych w określone formaty. Dzięki temu powstaje kilka stron bez konieczności ich łączenia. Istnieje wiele różnych sposobów składania druków.
Rozdzielczość
Rozdzielczość danych do druku jest określana w dpi (dots per inch) i w znacznym stopniu decyduje o jakości druku produktu. Podstawową zasadą jest tutaj: im wyższa wartość dpi, tym lepsza jakość wydruku. Gdy wartość dpi jest zbyt niska, wydrukowany obraz wydaje się rozpikselowany i rozmyty. Rozdzielczość wymaganą dla danego produktu znajdziesz we wskazówkach o danych do druku.
S
Sitodruk
Procesy druku na wymagających powierzchniach lub materiałach – na przykład tekstyliach i artykułach promocyjnych. Do transferu motywu druku na podłoże potrzebny jest szablon, który powstaje w wyniku naświetlania promieniami UV. Składa się on z sita o drobnych oczkach i przepuszcza farbę tylko w obszarach nienapromieniowanych. Farby do sitodruku nakładane są na materiał za pomocą gumowej rakli.
Szablon (Templates)
Termin dla szablonu projektowego
Szycie klamrami
Szycie klamrami, określane także jako oprawa zeszytowa lub łączenie zszywkami, to szybka i niedroga technologia oprawy, w której do łączenia wykorzystywane są druciane zszywki.
T
Tampondruk
Pośredni proces druku wklęsłego, dzięki któremu można zadrukować nie tylko gładkie, ale również zakrzywione, okrągłe i nierówne powierzchnie – na artykuły reklamowe. Najpierw pokrywa się farbą formę drukową wykonaną z metalu lub tworzywa sztucznego, a nadmiar farby usuwa ściągaczką. Wysoce elastyczny stempel z silikonu lub gumy zbiera tusz i przenosi go na trójwymiarową powierzchnię druku.
Tolerancja docinania
Podczas docinania do formatu końcowego może dojść do przesunięcia do jednego milimetra. Aby nie doszło do obcięcia ważnych elementów projektu, w danych do druku należy umieścić spad. Służy on później jako margines na ewentualne różnice w cięciu.
U
Ultrafiolet
Kolory ultrafioletowe to kolory, które fluoryzują, fosforyzują lub świecą.
Uszlachetnienie
Uszlachetnienie to dalszy etap obróbki po wydrukowaniu produktu poligraficznego. Powodem tego jest polepszenie lub optymalizacja wyglądu, jak również poprawa jakości produktu i właściwości ochronnych. Typowym rodzajem uszlachetnienia druku jest nałożenie powłoki lakieru, np. lakieru UV, reliefowego czy dyspersyjnego.
Uszlachetnienie na całej powierzchni
Uszlachetnienie druku stosowane na całej powierzchni zadrukowanego produktu – na przykład za pomocą lakieru dyspersyjnego, UV lub folii celofanowej soft-touch.
W
Wybiórcze uszlachetnienie
Tylko pojedyncze elementy lub szczegóły projektu są wizualnie eksponowane poprzez uszlachetnianie druku – na przykład przez częściowy lakier reliefowy, lakier UV lub kolor srebrny.
W
Znak wodny
Znak lub logo tworzone w papierze poprzez sitodruk, tłoczenie lub druk. Znaki wodne występują również jako zabezpieczenie w banknotach.