Rozdzielczość
Rozdzielczość danych do druku jest określana w dpi (dots per inch) i w znacznym stopniu decyduje o jakości druku produktu. Podstawową zasadą jest tutaj: im wyższa wartość dpi, tym lepsza jakość wydruku. Gdy wartość dpi jest zbyt niska, wydrukowany obraz wydaje się rozpikselowany i rozmyty.
Jakiej rozdzielczości potrzebuję do moich danych do druku?
Aby uzyskać wysoki stopień szczegółowości (ostrości), przygotuj swoje dane do druku zawsze w zalecanej rozdzielczości. Odpowiednie wytyczne znajdziesz na stronie produktu w naszym sklepie internetowym w zakładce „Wskazówki o danych do druku”
Zasadniczo dla większości produktów poligraficznych obowiązuje rozdzielczość 300 dpi przy wielkości oryginalnej – zarówno dla pliku z danymi do druku, jak i zintegrowanych zdjęć.
Podana wartość może różnić się w przypadku produktów wielkoformatowych. Na przykład im większy jest odstęp między motywem a obserwatorem, tym mniejsza może być rozdzielczość.
Plakaty i afisze powinny mieć rozdzielczość przynajmniej 200 dpi przy wielkości oryginalnej, a systemy reklamowe, takie: jak displaye, banery, flagi, plotsy, figurki reklamowe, plandeki PVC oraz ramy napinające przynajmniej 150 dpi przy oryginalnej wielkości. Zwróć uwagę na odpowiednie wskazówki na stronie produktu w naszym sklepie internetowym.
Dlaczego wartość dpi jest tak ważna dla druku?
Obraz cyfrowy ma ograniczoną liczbę pikseli. Z połączenia z rozmiarem obrazu wynika rozdzielczość, która podawana jest w dpi (dots per inch). Jeśli chodzi o druk, można to uprościć do stwierdzenia: im więcej dpi ma plik, tym ostrzejszy jest wydruk.
Przykład: W programie Photoshop utworzony został dokument z danymi do druku w formacie A4 (210 x 297 mm) o rozdzielczości 300 dpi. Następnie do dokumentu zostały dodane dwa obrazy przedstawiające ten sam motyw. Jedyna różnica: jeden obraz ma rozdzielczość 300 dpi, a drugi 72 dpi.
Obraz o rozdzielczości 72 dpi jest wyświetlany w dokumencie w mniejszym rozmiarze niż obraz o rozdzielczości 300 dpi (patrz poniższa grafika, widok z prawej i lewej strony). Powód różnicy w rozmiarze: oba obrazy zostały dopasowane do specyfikacji 300 dpi dokumentu z danymi do druku. Obraz o rozdzielczości 300 dpi pozostaje zatem w swoim oryginalnym rozmiarze. Natomiast obraz o rozdzielczości 72 dpi „kurczy się”, aby dopasować się do wymaganej rozdzielczości 300 dpi.
Obraz o rozdzielczości 72 dpi jest wyświetlany w dokumencie z danymi do druku w mniejszym rozmiarze
Fakt, że obraz o rozdzielczości 72 dpi ma mniej pikseli, staje się jeszcze bardziej oczywisty, gdy zostanie przeskalowany – tzn. powiększony – w dokumencie z danymi do druku do tego samego rozmiaru, co obraz 300 dpi (patrz prawa część grafiki). Teraz obraz o rozdzielczości 72 dpi wygląda na rozpikselowany i niewyraźny. Efekt ten można wzmocnić poprzez jeszcze większe powiększenie.
Jeśli obraz o rozdzielczości 72 dpi zostanie powiększony, stanie się rozpikselowany i niewyraźny
Jak bezstratnie przeskalować obraz (powiększyć)?
Aby obraz mógł być bez strat skalowany lub „powiększany” podczas tworzenia danych do druku i jednocześnie zachował swoją dobrą rozdzielczość, musi być dostępny w wystarczająco wysokiej jakości, tzn. z wysokim współczynnikiem proporcji pikseli.
Jak mogę sprawdzić, czy rozdzielczość moich zdjęć jest wystarczająca?
Łatwa weryfikacja za pomocą bezpłatnego programu Adobe Acobat Reader
Otwórz dane do druku w formacie PDF za pomocą darmowego programu Adobe Reader i powiększ widok dokumentu do 400 procent. Przeglądaj cały dokument danych do druku kawałek po kawałku. Jeśli poszczególne obrazy lub elementy projektu wydają się rozpikselowane i rozmazane, ich rozdzielczość jest zbyt niska.
Jeśli Twoje dane do druku zostały utworzone w formacie JPG lub TIFF, można je otworzyć za pomocą standardowego programu do przeglądania zdjęć i sprawdzić w opisany powyżej sposób.
Na poniższym przykładzie widać, że w górnej części grafiki rozdzielczość jest zbyt niska – w powiększeniu do 400 procent fragment obrazu wydaje się rozpikselowany.
Sprawdzenie rozdzielczości poszczególnych obrazów poprzez powiększenie do 400%
Szczegółowa analiza przy użyciu programu Adobe Acrobat Pro
Dzięki programowi Adobe Acrobat Pro można jeszcze dokładniej sprawdzić grafikę zawartą w danych do druku. Aby to zrobić, kliknij w programie na „Narzędzia” > „Drukowanie”, a następnie wybierz „Inspekcja wstępna” w panelu po prawej stronie. W zakładce „Analiza PDF” znajdziesz linię „Lista obiektów strony pogrupowanych według typu”. Zaznacz wiersz i kliknij na „Analizuj” w oknie „Inspekcja wstępna” na dole po prawej stronie.
Narzędzie „Inspekcja wstępna” programu Adobe Acrobat Pro: zrzut ekranu okna dialogowego (źródło: https://helpx.adobe.com/pl/acrobat/using/analyzing-documents-preflight-tool-acrobat.html)
Teraz Twój dokument do druku zostanie sprawdzony. Lista wyników będzie zawierać jeden lub więcej wierszy zaczynających się od słowa „Rozdzielczość obrazu”. Już tutaj znajdziesz informacje, jaki zakres wartości dpi lub ppi znajduje się w Twoim dokumencie danych do druku.
Rozwiń wszystkie wiersze, które zawierają zakresy wartości niższe niż liczba dpi wymagana dla Twojego produktu. Klikając na poszczególne wiersze/obrazy, po prawej stronie pojawia się pole „Pokaż”. Pozwala to na wyświetlenie poszczególnych grafik w dokumencie PDF (niebieska przerywana ramka). Alternatywnie możesz wybrać „Pokaż w szybkim podglądzie” na dole po lewej stronie i wyświetlić podgląd każdego obrazu.