Właściwości papieru kredowego
Nasz papier kredowy przekonuje wyjątkowo ostrym odwzorowaniem szczegółów oraz kontrastowymi, naturalnymi kolorami. To powoduje, że obrazy są jeszcze bardziej żywe. Gładka powlekana powierzchnia papieru kredowego nadaje produktom poligraficznym szlachetny wygląd, papier natomiast jest dostępny w wersji matowej lub błyszczącej. Nasz papier kredowy może być poza tym w różny sposób uszlachetniony, co sprawi, że Twoje produkty staną się jeszcze bardziej trwałe albo cała strona lub wybrane elementy zostaną w szczególny sposób uwypuklone.
Błyszczący i matowy papier kredowy
Matowy papier kredowy oddaje kolory jedwabiście matowo z niewielkim połyskiem, w całości dominuje matowe wrażenie. Im wyższa gramatura, tym solidniejsze wrażenie sprawia papier. Dzięki wysokiej odporności oraz matowo-błyszczącemu wyglądowi produkty poligraficzne na papierze matowym sprawiają wrażenie bardzo eleganckich i szlachetnych. Niezależnie od gramatury papieru gładka powierzchnia matowego papieru w pierwszym momencie – przede wszystkim w porównaniu do wersji błyszczącej – sprawie wrażenie nieco porowatej.
Błyszczący papier kredowy nada projektowi dodatkowego blasku. Refleksy świetlne są widoczne. Gładka powierzchnia jest wprawdzie bardziej odporna na pozostawianie odcisków palców, za to łatwiej ją można zarysować, niż ma to miejsce w przypadku papieru matowego. Błyszczący papier kredowy o każdej gramaturze sprawia wrażenie miękkiego i gładkiego, co powoduje, że produkt daje przyjemne odczucia w dotyku.
„Przede wszystkim w przypadku ulotek, broszur i katalogów chętnie sięgamy po ten klasyczny rodzaj papieru. W pierwszym rzędzie chodzi tu o wygląd oraz o to, że struktury, kolory i kontrasty są doskonale odwzorowane na papierze kredowym.”
Pomoc przy wyborze rodzaju papieru
Do jakich produktów nadaje się matowy, a do jakich błyszczący papier kredowy?
Matowy i błyszczący papier kredowy nadaje się zasadniczo do produktów w małym formacie, takich jak: ulotki, plakaty lub kartki składane i pocztówki. Papier matowy bez uszlachetnienia ze względu na właściwości powierzchni polecamy produktów, gdzie liczy się elegancki wygląd – np. wizytówek i biletów wstępu. Papier błyszczący oddaje kolory bardziej wyraziście i dlatego polecamy ten rodzaj papieru do produktów poligraficznych, w których ważny jest design – np. do ulotek lub katalogów.
Czy można pisać po papierze kredowym?
Zasadniczo można pisać po papierze kredowym, jednakże nie każdym artykułem piśmienniczym. Jeśli chcesz pisać po swoich artykułach poligraficznych, zalecamy wybór papieru offsetowego.
Jakie gramatury papieru są wybierane najczęściej dla poszczególnych produktów?
Nasi klienci najczęściej stosują następujące gramatury papieru dla swoich produktów:
- piramidy: papier kredowy 300 g/m²
- broszury: papier kredowy 130 g/m²
- książki w twardej oprawie: papier kredowy 130 g/m²
- wkładki ekskluzywne: papier kredowy 250 g/m²
- bilety wstępu: papier kredowy 170 g/m²
- ulotki składane: papier kredowy 130 g/m²
- zawieszki na butelki: papier kredowy 170 g/m²
- banderole na butelki: papier kredowy 250 g/m²
- ulotki: papier kredowy 130 g/m²
- kalendarze: papier kredowy 150 g/m²
- katalogi: papier kredowy 130 g/m²
- kartki składane: papier kredowy 300 g/m²
- teczki: papier kredowy 300 g/m²
- plakaty: papier kredowy 130 g/m²
- pocztówki: papier kredowy 300 g/m²
- wizytówki: papier kredowy 300 g/m²