Droga do uzyskania optymalnego produktu poligraficznego składa się z wielu etapów: kontroli danych, przygotowania druku, druku offsetowego, druku cyfrowego, obróbki końcowej oraz docięcia i wysyłki. Aby uzyskać optymalny wynik, Onlineprinters stawia na nowoczesną technikę, wykwalifikowanych pracowników i stałą kontrolę jakości. Nasza drukarnia jako jedna z pierwszych w Europie zdobyła najważniejsze certyfikaty dla druku, przyznane przez niezależnych audytorów.
Kontrolerów przekonały nasze działania w obszarze druku przemysłowego online. Tym samym nasze mocne strony to nie tylko różnorodność produktów i szybkość dostawy, ale także możliwość dodruku identycznych produktów.
ProcessStandard Offset (PSO)
Standard druku ProcessStandard Offset (PSO) opisuje przemysłowe i standaryzowane procedury produkcji materiałów poligraficznych i jest zgodny z międzynarodową normą ISO 12647. PSO jest „tym” standardem w druku przemysłowym, który gwarantuje utrzymanie jakości produkcji począwszy od wpływu danych aż do uzyskania gotowego produktu.
Oznacza to, że proces produkcji jest monitorowany, sterowany i kontrolowany, a na końcu certyfikowany.
ProcessStandard Digital (PSD)
W przypadku certyfikacji PSD uzyskany wydruk musi odpowiadać znormalizowanym warunkom dla druku ISO oraz proofów cyfrowych. Określone normami pomiary służą do sterowania procesami oraz kontroli jakości i dobrze korelują z percepcją ludzkiego oka. Zarządzanie jakością obejmuje organizację oraz wszystkie działania gwarantujące zachowanie jakości w druku cyfrowym. Służą one ulepszeniu produktów, procesów i usług.
Obróbka końcowa produktów
Aby uzyskać optymalne produkty poligraficzne szczególnie ważne są docięcie, falcowanie, szycie i klejenie. W kontroli jakości do certyfikacji obróbki końcowej również te etapy są uwzględniane podczas przygotowania i realizacji produkcji.
Spełnione muszą zostać następujące kryteria: odpowiednie oznaczenie do docięcia, falcowanie i układanie arkuszy drukarskich, sucha oraz odporna na wycieranie farba drukarska, systemy kontroli jakości a także czystość miejsca pracy.
Nasze parametry jakościowe
Przy nakładaniu farby wszystkie cztery kolory muszą znajdować się dokładnie jeden na drugim, aby nie powstawały błędy przy pasowaniu.
Nie za dużo, nie za mało: operator musi wiedzieć, jak uzyskać optymalne pokrycie farbą na danym podłożu.
Jakość kolorów każdego arkusza drukarskiego jest sprawdzana w znormalizowanym świetle.
Arkusz drukarski musi zawierać między innymi sygnaturę, znaczniki cięcia, pasery oraz paski kontrolne.
Falcowanie odbywa się zgodnie z kierunkiem przebiegu włókien papieru, w innym przypadku powstają nieładne pęknięcia.
Różne rodzaje obróbki wykorzystują odmienne parametry jakościowe.
W druku offsetowym CMYK naświetlane są płyty aluminiowe. Dokładność spasowania musi wynosić tutaj mniej niż 53 mikrometry.
Certyfikowane drukarnie muszą posiadać podręcznik zarządzania jakością oraz stale przeprowadzać kontrole jakości.
Aby pozostałości z wcześniejszych zleceń nie zanieczyściły aktualnego druku, miejsce pracy musi być stale utrzymywane w czystości.
O certyfikowanych instytutach
O Ugra, która certyfikowała nas w zakresie PSO oraz obróbki końcowej
Ugra to Szwajcarskie Zrzeszenie Przemysłu Drukarskiego i Medialnego, które wspiera standaryzację i unifikację międzynarodowej branży drukarskiej. Ugra jako akredytowana instytucja weryfikująca w Szwajcarii zajmuje się głównie działalnością w obszarze badań i kontroli.
Od 1986 r. Ugra jest członkiem Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej (ISO) i reprezentuje Szwajcarię jako delegat w organach ISO TC 130 (przemysł drukarski) i ISO TC 6 (przemysł papierniczy).
O Fogra, która certyfikowała nas w zakresie PSD
Instytut Badawczy Technologii Medialnych Fogra z siedzibą w Monachium wspiera technikę drukarską w obszarze badań, rozwoju i stosowania. Stowarzyszenie jest członkiem organów ISO TC 130 (przemysł drukarski) i angażuje się na rzecz standaryzacji norm drukarskich.
O CtP & Print
Punktem ciężkości CtP & Print QualityControl jest optymalizacja procesów zgodnie ze standardem drukarskim ISO oraz obejmująca wszystkie procesy kontrola jakości dla przemysłu drukarskiego i medialnego. Przedsiębiorstwo zostało założone w 2004 r. przez Thomasa M. Schnitzlera, a w 2017 r. razem z Ugra przeprowadziło w Onlineprinters pierwszy w Europie proces certyfikacji dla obróbki końcowej.