Pytanie za sto punktów dla kreatywnych: czy druk cyfrowy jest tak samo dobry jak offsetowy?
Certyfikaty zapewniają pewność wyników druku
W branży reklamowej i agencjach kreatywnych przez długi czas zadawano sobie pytanie: Czy produkcja w technologii druku cyfrowego gwarantuje odpowiednią jakość dla własnych projektów? W przeszłości druk offsetowy był zasadniczo uznawany za lepszy. Jednakże technologia druku cyfrowego nadrobiła straty. Dzięki certyfikatom nawet profesjonaliści nie są w stanie rozróżnić wydruków.
Marketingowcy i specjaliści od reklamy nie zamawiają dzisiaj milionowych nakładów produktów poligraficznych. Zamiast tego w koszykach klientów Onlineprinters lądują mniejsze nakłady, które w razie potrzeby można szybko dodrukować. „Od czasu szerokiego dostępu do internetu oczekujemy najwyższej aktualności od mediów informacyjnych, a wydrukowane artykuły reklamowe nie stanowią tu wyjątku. To ma oczywiście wpływ na sposób składania zamówień przez klientów, którzy online przez 24 godziny na dobę zamawiają wizytówki, ulotki, broszury lub artykuły reklamowe nawet w najniższych nakładach. Jednym z wyzwań jest ekonomiczna produkcja niskich nakładów, innym natomiast zagwarantowanie odpowiedniej jakości”, podsumowuje zadanie dotyczące wielu drukarni Roland Keppler, prezes działającej w całej Europie Grupy Onlineprinters.
Druk cyfrowy zyskuje na znaczeniu
Park maszynowy Onlineprinters obejmuje zarówno maszyny do druku offsetowego jak i cyfrowego, przy czym druk cyfrowy zyskuje wyraźnie na popularności. W międzyczasie Onlineprinters produkuje prawie 25 % wszystkich zleceń klientów w technologii druku cyfrowego, w roku 2014 ten udział wynosił zaledwie 5 %. W ostatnich latach ilość inwestycji w obszarze druku cyfrowego znacząco wzrosła. „Ceny przemysłowych maszyn do druku cyfrowego osiągają lekko siedmiocyfrowe wartości, a maszyny wielkością przypominają mikrobus. Zresztą konwencjonalne drukarki biurowe, które laicy często kojarzą z drukiem cyfrowym, nie są porównywalne nie tylko ze względu na wielkość. Także uzyskane wydruki są całkiem inne”, wyjaśnia prezes Onlineprinters. Przedsiębiorstwo Onlineprinters jako pierwsze w Europie zdobyło trzy certyfikaty jakościowe: dla obszaru druku offsetowego (ISO 12647-2) oraz obróbki końcowej (ISO 16762), a ostatnio także dla druku cyfrowego (ISO 15311). Certyfikacja tej ostatniej technologii produkcyjnej przebiegła na podstawie normy dla druku cyfrowego zgodnie ze standardem ProcessStandard Digital (PSD).
Jedyni w całej Europie: Potrójny certyfikat jakości
W przypadku certyfikacji PSD uzyskany wydruk musi odpowiadać znormalizowanym warunkom dla druku ISO oraz proofów cyfrowych: wszelkie odstępstwa analizowane są za pomocą nowoczesnej, znormalizowanej aparatury pomiarowej. „Pomiary służą do sterowania procesami oraz kontroli jakości. Korelują one dobrze ze sposobem widzenia ludzkiego oka,” wyjaśnia Thomas M. Schnitzler z firmy CtP & Print QualityControl oraz ekspert Fogra Digital Print, dodając: Dzisiaj nawet wprawione oko nie jest w stanie rozpoznać różnic między wydrukiem offsetowym i cyfrowym. Jakość obu technologii jest porównywalnie wysoka, oczywiście gdy procesy są wzajemnie do siebie dopasowane i certyfikowane, jak to ma miejsce w Onlineprinters. Moje wizualne i przeprowadzone za pomocą aparatury pomiarowej ekspertyzy cyfrowych wydruków przy procesie certyfikacji potwierdziły najwyższy poziom jakości PSD.”
W czerwcu 2019 r. Onlineprinters otrzymał certyfikat PSD dla druku cyfrowego spełniający wymogi ProcessStandard Digital. Związany z tym management jakościowy obejmuje wszystkie gwarantujące utrzymanie jakości i zorganizowane działania w druku cyfrowym, które służą ulepszeniu produktów, procesów oraz serwisu. „Gdy kupuje się produkty w internecie, trzeba być pewnym, że jakość się zgadza. W Onlineprinters możemy to zagwarantować” mówi prezes Roland Keppler.
Patrick Piecha
Kierownik działu prasy i PR
press@onlineprinters.com
Tel.: +49 9161 6209807