Na co muszę zwrócić uwagę przy wstawianiu kodu QR lub kodu kreskowego?
Aby czytniki i skanery mogły prawidłowo rejestrować i odczytywać kody QR oraz kody kreskowe, należy je prawidłowo utworzyć w danych do druku.
Tworzenie kodów za pomocą generatora kodów i zapisywanie ich jako plik wektorowy o wysokiej rozdzielczości
Jest wiele stron w internecie, na których można utworzyć kod QR lub kod kreskowy, np. QRCode-Monkey, ZINT lub BarCode Generator.
Wybierając generator kodów, upewnij się, że po jego utworzeniu możesz pobrać swój kod QR lub kod kreskowy jako plik wektorowy (np. EPS lub AI). Dzięki temu typowi pliku krawędzie po wydrukowaniu nie są „postrzępione”, a kody można łatwo odczytać na czytniku.
Alternatywnie można również dołączyć do danych do druku kody w postaci pliku graficznego, np. PNG lub JPG, pamiętaj jednak o wysokiej rozdzielczości, aby krawędzie nie były postrzępione. W innym przypadku może się zdarzyć, że czytniki nie będą w stanie prawidłowo odczytać kodu.
Kod QR (po lewej) i kod kreskowy (po prawej)
Optymalna kombinacja kolorów: czarny kod na białym tle
Aby uzyskać optymalny odczyt przez czytniki optyczne, takie jak skanery lub smartfony, ważny jest duży kontrast między kodem a tłem.
Inne kolory kodów są także możliwe, ale bardziej podatne na błędy w odczycie. Na przykład, większość skanerów pracuje z czerwonym światłem i dlatego „widzi” kontrasty inaczej niż ludzkie oko (kolor czerwony wygląda dla skanerów praktycznie jak biały, podczas gdy zielony wygląda bardzo ciemno).
Rozmiar kodów QR i kodów kreskowych do druku
Generalnie kody na produktach drukowanych nie mogą być zbyt małe.
W przypadku kodów QR zaleca się minimalny rozmiar 2 x 2 cm. Ten rozmiar jest odpowiedni dla materiałów marketingowych, takich jak wizytówki czy ulotki. Na produktach o większym formacie wydruku kody powinny być drukowane w odpowiednio większym rozmiarze. Jako zasadę można przyjąć, że stosunek odległości oglądania lub skanowania do wielkości kodu QR wynosi 10:1.
W przypadku kodów kreskowych należy przestrzegać norm przemysłowych i wymogów prawnych, takich jak ISO/IEC 15416 i ISO/IEC 15421.