Dlaczego muszę ustawić moje dane do druku w CMYK?
Substraktywny model barw CMYK jest bazą techniczną do nowoczesnego druku w czterech kolorach.
Twórz dane do druku zawsze w przestrzeni barw CMYK. Dane do druku, przesłane w modelu kolorów RGB, automatycznie konwertujemy do CMYK. Zwróć uwagę, że podczas konwersji RGB do CMYK mogą powstać zniekształcenia kolorów, gdyż nie wszystkie kolory RGB występują w przestrzeni barw CMYK.
RGB kontra CMYK: Różnice w odwzorowaniu kolorów
1 Odwzorowanie kolorów na ekranie: RGB (addytywne mieszanie kolorów)
2 Odwzorowanie kolorów na produkcie poligraficznym: CMYK (subtraktywne mieszanie kolorów)
Na ekranach komputerów, laptopów, tabletów i smartfonów kolory są przedstawiane w modelu RGB. Kolory różnią się od siebie w zależności od ustawień (np. jasności, kontrastu, temperatury barwowej i kalibracji) oraz jakości monitora. Do prawidłowego odwzorowania barw (jak na produktach poligraficznych) konieczna jest kalibracja i profilowanie ekranu za pomocą urządzenia pomiarowego. W podglądzie wydruku w Twoim programie, zwanym także Softproof, symulowane jest odwzorowanie kolorów przy druku.
Właściwości różnych materiałów do zadruku
Podczas druku Twojego produktu poligraficznego odwzorowanie barw zależy także od wybranego materiału do zadruku.
- Różne rodzaje papieru wykazują różne właściwości. Papier z recyklingu ma tendencję do tonacji szaro-żółtej, papier offsetowy i kredowy ma barwę raczej białą lub niebieskawą. W celu porównania i lepszej oceny różnych rodzajów papieru, gramatur i rodzajów uszlachetnienia możesz zamówić nasz katalog wzorów papierów.
- Także w przypadku materiałów reklamowych i tekstyliów ze względu na użycie różnych materiałów do zadruku mogą wystąpić niewielkie odstępstwa kolorystyczne między wybranym kolorem specjalnym a uzyskanym wydrukiem.