Kierunek czytania
Podczas tworzenia danych do druku w programie graficznym ważne jest, aby zwrócić uwagę na kierunek czytania i/lub falcowania (składania) Twojego motywu i odpowiednio ustawić strony. W przeciwnym wypadku może się zdarzyć, że w gotowym produkcie Twój motyw zostanie umieszczony do góry nogami.
Poniżej znajdziesz przykłady na tworzenie danych do druku dla wybranych produktów:
Dlatego ważny jest kierunek czytania drukowanego motywu
Podczas produkcji najpierw drukowana jest strona danego produktu. Następnie materiał jest obracany wokół pionowej osi, porównywalnie z obracaniem kartek w książce. Na końcu zadrukowywana jest tylna strona. W wyniku tego procesu technologicznego – w zależności od ustawienia kierunku czytania – mogą wystąpić nieoczekiwane konstelacje. Ma to miejsce przede wszystkim wtedy, gdy kierunek czytania na obu stronach ustawiony jest różnie.
Przykład: Pocztówki z pionowym motywem na przedniej stronie i klasycznej tylnej stronie w orientacji poziomej.
Czego należy przestrzegać przy tworzeniu danych do druku dowiesz się z poniższych przykładów zastosowania.
Ulotki
Ulotki (w orientacji pionowej)
Produkt poligraficzny
Chyba najprostszym przykładem są obustronnie zadrukowane ulotki o tym samym kierunku czytania: drukowany motyw należy na przedniej i tylnej stronie umieścić w orientacji pionowej, a kierunek czytania tekstu powinien przebiegać od lewej do prawej.
Dane do druku PDF
Ustaw wszystkie strony w danych do druku pionowo jedna pod drugą. Jest to domyślne ustawienie w prawie wszystkich programach DTP. Twój plik PDF powinien wyglądać tak, jako pokazano powyżej.
Ulotki (w orientacji poziomej)
Produkt poligraficzny
Obustronnie zadrukowane ulotki w orientacji poziomej o tym samym kierunku czytania: drukowany motyw należy na przedniej i tylnej stronie umieścić w orientacji poziomej, a kierunek czytania tekstu powinien przebiegać od lewej do prawej.
Dane do druku PDF
Ustaw wszystkie strony w programie DTP jedna pod drugą w poziomie.
Wskazówka: Nasze szablony ulotek dostępne są wyłącznie w orientacji pionowej. Mimo to możesz je wykorzystać. Po prostu przekształć szablon do formatu poziomego. W programie InDesign jest to możliwe w menu Plik > Ustawienia dokumentu > Orientacja.
Ważne! Ustaw wszystkie strony w programie DTP jak pokazano powyżej. Następnie nie obracaj gotowego pliku PDF do druku.
Ulotka o różnych kierunkach czytania
Produkt poligraficzny
Drukowany motyw i tekst po dwóch stronach ulotki mają różne orientacje. Na przedniej stronie znajduje się panoramiczny motyw w orientacji poziomej. Tekst na stronie odwrotnej jest ustawiony w orientacji pionowej.
Dane do druku PDF
Ustaw obie strony w programie DTP jedna pod drugą w pionie. Nie mieszaj formatu pionowego i poziomego.
Zwróć uwagę, że w tym przykładzie kierunek czytania na 1 stronie przebiega teraz od góry do dołu.
Porada: Do projektowania obróć w programie InDesign przednią stroną w orientacji poziomej, korzystając z menu Widok > Obróć strony widzące. Teraz możesz kontynuować projektowanie. Gdy skończysz, przed eksportem do pliku PDF, przywróć projekt do orientacji pionowej.
Ulotki składane
Sześciostronne ulotki składane (składane w zygzak, w orientacji pionowej)
Produkt poligraficzny
Ulotka o sześciu stronach jest składana w zygzak. Na wszystkich stronach ma ten sam kierunek czytania.
Dane do druku PDF
Utwórz w programie DTP zmontowane razem strony zewnętrzne i wewnętrzne jedna pod drugą. Po druku strony zostaną dwa razy złożone.
Przykład: W przypadku ulotki składanej w formacie 9,9 x 21 cm wymiary stron zewnętrznych względnie wewnętrznych w danych do druku wynoszą 30,1 x 21,4 cm. Ten wymiar wynika z niezbędnego dodatku 2 mm na spad na około oraz trzykrotnej szerokości produktu końcowego.
0,2 + 9,9 + 9,9 + 9,9 + 0,2 = 30,1 cm całkowitej szerokości
0,2 + 21 + 0,2 = 21,4 cm całkowitej wysokości
Przy projektowaniu zwróć uwagę, aby strona tytułowa (1) na zewnętrznej stronie była ustawiona po prawej. Na dolnej zmontowanej stronie wewnętrznej ustawione są strony znajdujące się w środku ze stroną tylną (6).
Wskazówka: W zależności od wybranego rodzaju składania tylna strona będzie się znajdowała w innym miejscu. W przypadku składania listowego tylna strona odpowiada przykładowo środkowej stronie zewnętrznej (patrz następny akapit).
Sześciostronne ulotki składane (składanie listowe, w orientacji pionowej)
Produkt poligraficzny
Ulotka o sześciu stronach ma być składana listowo. Ulotka ma na wszystkich stronach ten sam kierunek czytania.
Dane do druku PDF
Utwórz w programie DTP zmontowane razem strony zewnętrzne i wewnętrzne jedna pod drugą. Po druku strony zostaną dwa razy złożone.
Przykład: W przypadku kartki składanej w formacie końcowym 10 x 21 cm wymiary całkowite stron zewnętrznych względnie wewnętrznych w danych do druku wynoszą 30,1 x 21,4 cm. Jednakże ze względu na wybrany sposób składania trzy części zmontowanej strony mają różną wielkość. Spad wynosi 0,2 mm.
0,2 + 9,7 + 10 + 10 + 0,2 = 30,1 cm całkowitej szerokości
0,2 + 21 + 0,2 = 21,4 cm całkowitej wysokości
Przy projektowaniu zwróć uwagę, aby strona tytułowa (1) na stronie zewnętrznej była ustawiona po prawej obok strony tylnej (6). Na dolnej zmontowanej stronie wewnętrznej ustawione są strony znajdujące się w środku.
Wskazówka: W zależności od wybranego rodzaju składania tylna strona będzie się znajdowała w innym miejscu. W przypadku składania w zygzak tylna strona odpowiada przykładowo dolnej prawej stronie wewnętrznej (patrz poprzedni akapit).
Sześciostronne ulotki składane z kartą zwrotną (składane w zygzak, w orientacji pionowej)
Produkt poligraficzny
Ulotka o sześciu stronach ma być składana w zygzak. Dodatkowo ulotka powinna zawierać kartę zwrotną do wysyłki pocztą, która ma inny kierunek czytania.
Dane do druku PDF
Utwórz w programie DTP zmontowane razem strony zewnętrzne i wewnętrzne jedna pod drugą. Po druku strony zostaną dwa razy złożone.
Przykład: W przypadku ulotki składanej w formacie 9,9 x 21 cm wymiary całkowite stron zewnętrznych względnie wewnętrznych w danych do druku wynoszą 30,1 x 21,4 cm. Ten wymiar wynika z niezbędnego dodatku 2 mm na spad na około oraz trzykrotnej szerokości produktu końcowego.
0,2 + 9,9 + 9,9 + 9,9 + 0,2 = 30,1 cm całkowitej szerokości
0,2 + 21 + 0,2 = 21,4 cm całkowitej wysokości
Przy projektowaniu zwróć uwagę, aby strona tytułowa (1) na stronie zewnętrznej była ustawiona po prawej. Tylna strona (6) znajduje się na dolnej zmontowanej stronie wewnętrznej całkiem po prawej i tworzy ze stroną 5 kartę zwrotną.
Porada: Do projektowania obróć w programie InDesign przednią stronę w orientacji pionowej, korzystając z menu Widok > Obróć strony widzące. Teraz możesz kontynuować projektowanie. Gdy skończysz, przed eksportem do pliku PDF, przywróć projekt do orientacji pionowej.
Pocztówki
Pocztówki (w orientacji poziomej)
Produkt poligraficzny
W przypadku pocztówek strona tylna jest zawsze w orientacji poziomej. W tym przypadku motyw drukowany na przedniej stronie jest również w orientacji poziomej.
Dane do druku PDF
Ustaw wszystkie strony w programie DTP jedna pod drugą w poziomie.
Wymiary standardowej pocztówki w formacie A6 wynoszą 10,5 cm wysokości i 14,8 cm szerokości. W plik do druku należy dodać jeszcze 2 mm na spad na stronę, co da nam rozmiar 10,9 x 15,2 cm.
Pocztówki o różnych kierunkach czytania
Produkt poligraficzny
W przypadku pocztówek strona tylna jest zawsze w orientacji poziomej. W tym przypadku motyw drukowany na przedniej stronie jest w orientacji pionowej.
Dane do druku PDF
Ustaw obie strony w programie DTP jedna pod drugą w tym samym formacie. Nie mieszaj formatu pionowego i poziomego.
Zwróć uwagę, że obie strony mają różne kierunki czytania. Jeśli utworzysz obie strony w orientacji pionowej, tylna strona będzie widoczna obrócona o 90°. Jeśli utworzysz strony w orientacji poziomej, kierunek czytania na przedniej stronie będzie przebiegał inaczej.
Wskazówka: Nasze szablony pocztówek dostępne są wyłącznie w orientacji poziomej.
Porada: Do projektowania strony w innej orientacji obróć dokument w programie InDesign, korzystając z menu Widok > Obróć strony widzące. Teraz możesz kontynuować projektowanie. Gdy skończysz, przed eksportem do pliku PDF, przywróć projekt do pierwotnej orientacji.
Kartki składane
Czterostronne kartki składane (w orientacji poziomej)
Produkt poligraficzny
Strony zewnętrzne i wewnętrzne kartki składanej mają tą samą orientację. Kartka otwiera się podobnie jak książka i wszystkie strony mają ten sam kierunek czytania.
Dane do druku PDF
Utwórz w programie DTP zmontowane razem strony zewnętrzne i wewnętrzne jedna pod drugą w orientacji poziomej. Po druku strony zostaną złożone przez środek.
Przykład: W przypadku kartki składanej w formacie 21 x 10,5 cm wymiary całkowite rozłożonych stron zewnętrznych względnie wewnętrznych w danych do druku wynoszą 42,40 x 10,90 cm. Ten wymiar wynika z niezbędnego dodatku 2 mm na spad na około oraz dwukrotnej długości produktu końcowego.
0,2 + 21 + 21 + 0,2 = 42,4 cm całkowitej szerokości
0,2 + 10,5 + 0,2 = 10,9 cm całkowitej wysokości
Z tego wynika nietypowy – przynajmniej na pierwszy rzut oka – układ stron: tylna strona (4) i strona tytułowa (1) w danych do druku muszą znajdować się na górnej podwójnej stronie, strony wewnętrzne 2 i 3 na dolnej.
Sześciostronne kartki składane (składanie listowe, w orientacji pionowej)
Produkt poligraficzny
Kartka składana, która podobnie jak ulotka składana, jest kilka razy składana. Kierunek czytania na stronach zewnętrznych i wewnętrznych jest taki sam.
Dane do druku PDF
Utwórz w programie DTP zmontowane razem strony zewnętrzne i wewnętrzne jedna pod drugą. Po druku strony zostaną dwa razy złożone.
Przykład: W przypadku kartki składanej w formacie 10 x 21 cm wymiary całkowite rozłożonych stron zewnętrznych względnie wewnętrznych w danych do druku wynoszą 30,1 x 21,4 cm. Jednakże ze względu na wybrany sposób składania trzy części zmontowanej strony mają różną wielkość. Spad wynosi 0,2 mm.
0,2 + 9,7 + 10 + 10 + 0,2 = 30,1 cm całkowitej szerokości
0,2 + 21 + 0,2 = 21,4 cm całkowitej wysokości
Przy projektowaniu zwróć uwagę, aby strona tytułowa (1) na stronie zewnętrznej była ustawiona po prawej obok strony tylnej (6). Na dolnej zmontowanej stronie wewnętrznej ustawione są strony znajdujące się środku.
Wskazówka: W zależności od wybranego rodzaju składania w innym miejscu będzie się znajdowała tylna strona. W przypadku składania w zygzak tylna strona odpowiada przykładowo dolnej prawej stronie wewnętrznej (patrz następny akapit).
Sześciostronne kartki składane (składane w zygzak, w orientacji pionowej)
Produkt poligraficzny
Kartka składana o sześciu stronach jest składana w zygzak. Na wszystkich stronach ma ten sam kierunek czytania.
Dane do druku PDF
Utwórz w programie DTP zmontowane razem strony zewnętrzne i wewnętrzne jedna pod drugą. Po druku strony zostaną dwa razy złożone.
Przykład: W przypadku kartki składanej w formacie 9,9 x 21 cm wymiary całkowite rozłożonych stron zewnętrznych względnie wewnętrznych w danych do druku wynoszą 30,1 x 21,4 cm. Ten wymiar wynika z niezbędnego dodatku 2 mm na spad na około oraz trzykrotnej szerokości produktu końcowego.
0,2 + 9,9 + 9,9 + 9,9 + 0,2 = 30,1 cm całkowitej szerokości
0,2 + 21 + 0,2 = 21,4 cm całkowitej wysokości
Przy projektowaniu zwróć uwagę, aby strona tytułowa (1) na stronie zewnętrznej była ustawiona po prawej. Na dolnej zmontowanej stronie wewnętrznej ustawione są strony znajdujące się w środku ze stroną tylną (6).
Wskazówka: W zależności od wybranego rodzaju składania w innym miejscu będzie się znajdowała tylna strona. W przypadku składania listowego tylna strona odpowiada przykładowo środkowej stronie zewnętrznej (patrz poprzedni akapit).
Wzornik falcowania (składania)
Aby lepiej wyobrazić sobie falcowanie (składanie), kierunek czytania oraz orientację strony Twojego produktu poligraficznego, możesz samodzielnie wykonać wzornik falcowania. Weź do ręki kartkę papieru, złóż ją zgodnie ze swoim projektem i napisz liczby lub przykładowy tekst na poszczególnych stronach.
Nasz przykład to sześciostronna ulotka składana (składanie listowe, w orientacji pionowej) z:
- stroną tytułową (1)
- tylną stroną (6)
- stronami wewnętrznymi (2 - 4).