TWORZENIE DANYCH DO DRUKU W PROGRAMIE CORELDRAW 15
Niniejsza instrukcja nie daje gwarancji utworzenia prawidłowych danych do druku.
Jest to raczej wskazówka pomocnicza. Jeśli nie masz doświadczenia w tworzeniu danych do druku i postępujesz zgodnie z tą instrukcją, zalecamy Ci zamówienie odpłatnej kontroli druku jako opcji dodatkowej do Twojego zlecenia.
Ponieważ często docierają do nas pytania odnośnie tworzenia danych do druku przy pomocy programu CorelDRAW, przygotowaliśmy niniejszą instrukcję. Instrukcja przygotowana została dla programu CorelDRAW X5 na przykładzie zwykłej podłużnej ulotki DIN, którą możesz zamówić na stronie www.onlineprinters.pl.
Zarządzanie kolorami
Zanim rozpoczniesz właściwą pracę nad dokumentem, powinieneś wprowadzić ustawienia systemu zarządzania kolorem CorelDRAW.
System zarządzania kolorem służy do uzyskania stałego odwzorowania kolorów na wykorzystywanych w procesie urządzeniach (skaner, aparat, monitor, drukarka itd.).
Każde z urządzeń będzie potrzebowało tzw. profil-ICC, który definiuje je pod względem cech kolorystycznych. Prawidłowy profil ICC dla druku offsetowego znajdziesz na stronie internetowej European Color Initiative (www.eci.org) w zakładce „Downloads“ pod nazwą pliku „eci_offset_2009.zip“. Wypakuj archiwum i zainstaluj profile w Twoim systemie ("kliknij prawym przyciskiem myszki -> Zainstaluj profil").
Przejdź do menu "Narzędzia -> Zarządzanie kolorami -> Ustawienia domyślne".
Wybierz jako ustawienie "Europa - zastosowanie ogólne" i zmień definicję koloru dodatkowego z "Wartości Lab" na "Wartości CMYK". Sprawdź, czy pozostałe ustawienia odpowiadają pokazanym poniżej.
Profil kolorów „ISO Coated v2 (ECI)“ jest odpowiedni do zleceń druku na papierze powlekanym. Jeśli chcesz przygotować plik do druku na papierze offsetowym, wybierz w tym miejscu "PSO Uncoated ISO12647(ECI)".
Tworzenie dokumentu
Utwórz nowy dokument w menu "Plik -> Nowy" i wybierz "Przeznaczenie wzorca: Domyślne-CMYK". W tym menu masz możliwość wybrania dla tego dokumentu innego profilu CMYK niż w ustawieniach domyślnych. Nie musisz w tym miejscu podawać formatu stron, będziesz mógł to zrobić w następnym kroku.
Przez "Układ -> Ustawienia strony" przejdziesz na następującego menu.
Format końcowy ulotki podłużnej DIN możesz pobrać z naszej strony produktu z zakładki "Szczegóły" i wynosi on 10,5 cm x 21,0 cm lub 105 mm x 210 mm. Jednocześnie znajdziesz tam wskazówkę dotyczącą 2 mm spadu na całym obwodzie ulotki. Spad jest potrzebny jako rezerwa przy docinaniu Twojego produktu. Jest on pokazywany jako przerywana linia wokół formatu dokumentu i ustala on ostateczny format dokumentu na 109 mm x 214 mm.
Wpisz wartości w odpowiednie pola i potwierdź klikając "OK". Zwróć uwagę, aby pola "Pokaż krawędzie strony" i Pokaż obszar spadu" były odpowiednio zaznaczone.
Zalecamy umieszczenie wszystkich ważnych elementów Twojego projektu co najmniej 4 mm od krawędzi formatu końcowego na każdej stronie (Uwaga, w przypadku systemów reklamowych i broszur zalecenia są inne. Więcej informacji znajdziesz w zakładce "Szczegóły" dla poszczególnych produktów.). CorelDraw daje Ci możliwość zdefiniowana odpowiednich linii pomocniczych (prowadnic), które zabezpieczają przed umieszczeniem elementów projektu zbyt blisko krawędzi końcowego formatu. Rozwiń w tym celu punkt "Prowadnice" i wprowadź odpowiednie wartości w polach "Poziome" i "Pionowe". Prowadnice pionowe na przykładzie znajdują się przy 4 mm i przy 101 mm (105 mm – 4 mm). Prowadnice poziome przy 4 mm i przy 206 mm (210 mm – 4 mm).
Elementy, takie jak obrazy i tła, które mają rozciągać się do krawędzi formatu końcowego, jak pokazane na przykładzie logo, muszą wychodzić co najmniej 2 mm poza tę krawędź, a więc rozciągać się w pełni do krawędzi docięcia i nawet wychodzić ponad nią o 2 mm.
Umieszczanie tekstów i obrazów
Teraz możesz zacząć pracę nad projektowaniem swojego dokumentu.
Do plików graficznych zalecamy naszym klientom zasadniczo tryb kolorów CMYK (cyjan, magenta, żółty, czarny), gdyż są to późniejsze kolory druku. Jeśli chcesz skorzystać ze zdjęć, które wykonane zostały kamerą cyfrową, występują one zwykle w modelu przestrzeni barw RGB (czerwony, zielony, niebieski).
W takim przypadku powinieneś w celach kontrolnych aktywować opcję "Narzędzia -> Obraz próbny kolorów". Dzięki temu CorelDRAW spróbuje zasymulować oczekiwane wyniki druku offsetowego na monitorze komputera. Ponieważ przestrzeń kolorów RGB jest znacznie większa (zawiera po prostu więcej możliwych kolorów) niż model kolorów CMYK, może dojść w takim przypadku do zniekształcenia kolorów. Dotyczy to w szczególności barw mocno nasyconych, błyszczących, potocznie określanych jako krzykliwe i jaskrawe. Kolory te w druku mogą okazać się ciemniejsze i mniej intensywne. Dodatkowo masz możliwość szczegółowego pokazania krytycznych miejsc w grafice. Wybierz w tym celu opcję "Ostrzeżenie o kolorach niedrukowalnych".
Zwróć uwagę, że przypadku monitorów o słabszej jakości oraz mniejszych możliwościach kalibracji, nie jest możliwe wiążące odwzorowanie kolorów. Opcja ta ma jednak sens, aby zyskać wrażenie o różnicach w odwzorowaniu kolorów na monitorze oraz w druku.
Ponadto Twoje zdjęcia muszą mieć efektywną rozdzielczość co najmniej 300 dpi (punkty na cal) i być zapisane w formatach *.tif lub *.jpg. Ustawienia możesz skontrolować w polu statusu w dolnej krawędzi obrazu. W tym celu wybierz po prostu odpowiednie zdjęcie. Zwróć uwagę, że przy powiększaniu obrazów efektywna rozdzielczość maleje. Po dopasowaniu obrazu do Twojego projektu powinieneś w każdym przypadku skontrolować jego rozdzielczość.
Przezroczystość i efekty
Przezroczystość oraz specjalne efekty programu CorelDRAW prowadzą do błędów
w naświetlaniu danych. Tego typu elementy przed eksportem pliku muszą zostać przekształcone do map bitowych.
Wybierz w tym celu odpowiedni element i przejdź do menu "Mapy bitowe" -> Przekształć w mapę bitową" oraz przejmij pokazane ustawienia.
Publikowanie jako PDF
Aby ostatecznie opublikować swój dokument jako PDF wybierz menu "Plik -> Publikuj jako PDF..." i kliknij na "Ustawienia …“.
Przejdź do kolejnych zakładek i przejmij następujące ustawienia. W zakładce "Ogólne" wybierz "Wzorzec PDF: PDF/X-1a“ i „Zgodność: PDF/X-1a“. Jest to podstawa do dalszej konfiguracji.
Przejmij ustawienia kolorów dokumentu. Jeśli nie zamówiłeś u nas druku specjalnych (dodatkowych) kolorów, koniecznie usuń zaznaczenie "Przekształć kolory dodatkowe w:". Jeśli nie korzystałeś ze specjalnych kolorów, opcja ta zostanie pokazana w kolorze szarym.
Tutaj nie musisz wprowadzać żadnych dodatkowych ustawień.
Aby uniknąć problemów z nieosadzonymi lub błędnie osadzonymi czcionkami, wybierz punkt "Eksportuj wszystkie teksty jako krzywe". Zaznacz także opcję "Odwzoruj złożone wypełnienia jako mapy bitowe".
W zakładce "Ustawienia drukarskie" zaznacz opcję "Margines na spad" i podaj wartość 2 mm. To ustawienie spowoduje, że dodatek na spad, który został wybrany przy konfiguracji dokumentu, zostanie także opublikowany w pliku PDF. Natomiast nie potrzebujemy znaczników drukarskich.
Prosimy o niewstawianie żadnych zabezpieczeń do Twojego dokumentu.
W ostatniej karcie zakładki pokazywane są ewentualne problemy, które mogą się pojawić podczas zapisywania danych; przestrzegaj podanych tutaj wskazówek.
Na koniec masz możliwość zapisania wprowadzonych danych jako "Wzorzec PDF".
Możesz go wykorzystać dla kolejnych plików i nie będziesz musiał ponownie wprowadzać powyższych ustawień. Powróć w tym celu do pierwszej karty zakładki i kliknij na symbol "+". Zapisz "Wzorzec PDF" pod jednoznaczną nazwą. Teraz możesz korzystać z wzorca do kolejnych dokumentów, wybierając go z listy rozwijanej "Wzorzec PDF".
Potwierdź "Ustawienia PDF" klikając "OK" i opublikuj plik w oknie "Publikuj jako PDF" klikając przycisk "Zapisz".
Zalecamy koniecznie ponowną wizualną kontrolę opublikowanego pliku PDF. Skorzystaj w tym celu z programu Adobe Reader, który możesz bezpłatnie pobrać ze strony http://get.adobe.com/de/reader/.
Zwróć uwagę, że w programie CorelDRAW nie możesz otworzyć i edytować pliku PDF.
Plik PDF służy wyłącznie do przesłania nam Twoich danych do druku. Powinieneś także
w regularnych odstępach czasu podczas pracy nad projektem i po jej zakończeniu zapisywać swój dokument w formacie pliku CorelDRAW *.cdr. Możesz tego dokonać w menu "Plik -> Zapisz" lub "Plik - > Zapisz jako". Taki plik możesz w każdym momencie otworzyć i edytować. Drukarnie potrzebują do druku plików PDF.
Życzymy Ci samych sukcesów przy tworzeniu Twoich druków i już teraz gwarantujemy najwyższą jakość wykonania Twojego zamówienia na stronie www.onlineprinters.pl.
Twój Zespół Onlineprinters